Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Çocuğunuz Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeli?

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış ayalarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet, vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor.

Kış ayları; başta soğuk algınlığı olmak üzere gribal enfeksiyon, bronşit, farenjit gibi hastalıkların en sık görüldüğü zamanlar olarak biliniyor. Hastalıklara karşı koruma sağlamak için kış mevsiminde dengeli ve sağlıklı beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekiyor. "Çocuğunuz kış aylarında hangi besinleri tüketmeli? Kış meyveleri ve sebzeleri nelerdir?" gibi konular hakkında bilinçlenerek çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Kış Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1- Kışın D vitaminine daha çok ihtiyaç duyarsınız.

Eksikliğinde ciddi sağlık problemleri oluşabilen D vitamini; güneş ışığından temin ediliyor. Güneş ışığından mahrum geçen kış aylarında özellikle D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması için dengeli beslenme önem taşıyor. D vitamini; süt ürünleri, soya, patates, yumurta, mantar ve deniz ürünlerinde bulunuyor.

2- Çocuklarınızın kalsiyum ihtiyacını süt ürünleriyle karşılayın.

Siz de çocuğunuzun yeterli düzeyde D vitamini ve kalsiyum alması için her gün bu ürün gruplarından yeterli miktarda tüketmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin her sabah çocuğunuza içireceğiniz 1 bardak Pınar Süt ile günlük kalsiyum ihtiyacının %35'ini karşılayabilirsiniz. Doğal ve katkısız yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak gibi Pınar Süt ürünlerini her öğünde tüketerek D vitamini eksikliğinden korunabilirsiniz.

3- Vücut C vitaminini depolayamaz.

Gribe karşı koruyuculuğuyla bilinen C vitamini, suda çözünen vitaminler grubunda olduğu için karaciğerde depolanamıyor. Bu nedenle her gün gıdalarla birlikte alınması gerekiyor.

4- C vitamini zengini kış-meyve sebzeleri ile vücut direncinizi artırın.

Çocuğunuzun beslenmesinde C vitamini ihtiyacını karşılamak için turunçgiller başta olmak üzere kış meyveleri ve ıspanak, karnabahar, kabak, maydanoz, kıvırcık salata, pırasa, brokoli gibi kış sebzeleri tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca C vitamini kaynağı kuşburnu ve meyve çayları tüketerek de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Kış Aylarında Çocuklarda Dengeli Beslenmenin Sağlanması

1- Kış aylarında beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin.

Protein, yağ ve karbonhidratlar bakımından dengeli bir diyet; salgın hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle sebze, meyve, tahıl, kuru yemiş, süt ve et ürün gruplarının gün içinde öğünlere paylaştırılması gerekiyor. Fakat bazen çocuklar bazı ürün gruplarını tüketmekte zorlanabiliyor veya öğün aralarında atıştırdıkları abur cuburlar öğün atlamalarına neden olabiliyor.

2- Çocuklarınızın sağlıklı besinleri severek tüketmesini sağlayın.

Dengeli beslenme alışkanlığı kazanamayan çocuklar özellikle okulda karbonhidrat ve trans yağ ağırlıklı gıdalara yöneliyor. Siz de bu durumlarla karşılaşıyorsanız yemekleri çocuklarınızın damak tadına uygun şekilde farklı lezzetlerle bir arada pişirebilir, eğlenceli sunumlarla beğenecekleri bir hale dönüştürebilirsiniz. Beslenme çantalarına meyve-sebze ve süt ürünleri ağırlıklı ürünlerden oluşan menüler koyarak okulda da dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Protein Macchiato

Barista Latte Art

İtalyan lezzeti macchiatoyu Pınar Protein Süt’le hazırladık, ortaya hem sağlıklı hem de keyifli bir lezzet çıktı. Tarifimiz seninle.

Protein Ice Frappe

Barista Latte Art

Serinlemenin en proteinli yolunu bulduk! Leziz mi leziz protein ice frappe tarifimiz seninle.

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.