Çocuğum Bu Sömestr Ne Yapsa?

Çocuğum Bu Sömestr Ne Yapsa?

Sömestr geliyor... Çocuklar, 22 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında tam 15 gün tatil yapacaklar. Tatillerini hem eğlenip dinlenerek, hem de yeni bilgiler öğrenerek geçirmeleri için öneriler hazırladık. 

Bol bol ders çalıştılar, ödevlerini yaptılar, sınavlara girdiler, erken kalkıp erken yattılar... Sonuçta okul ve yeni bir şeyler öğrenmek harika olsa da dinlenmeyi çoktan hak ettiler.  Çocuklarımız için 15 günlük mola zamanı gelmek üzere. Onların bu süreci iyi bir şekilde değerlendirmesini, enerji depolamasını ve eğlenmesini istiyorsunuz tabii ki! Peki ne yapmalılar? En doğrusunu siz Sevgili Pınar Anneleri bilirsiniz, ama onları olabildiğince güzel yönlendirebilmeniz için size birkaç sorumuz ve önerilerimiz var.

 • Çocuğunuz okul döneminde en çok neyin özlemini çekti?

Uyumak, dinlenmek, keyif yapmak, televizyon izlemek, oyun oynamak, bilgisayar başında vakit geçirmek... Çocuğunuz okul döneminin disiplinli ortamı içinde bunları yapmayı özlüyor. Sömestr, buözlemlerini gidermeleri için son derece uygun bir dönem. Çocuğunuza istediği şeyleri yapması için fırsat verebilir ve oyunlarında ona eşlik edebilirsiniz.

 • Onu en çok ne eğlendiriyor?

Spor, müzik, tiyatro, kitap, teknoloji, gezi, keşif, doğa... Çocuğunuzun sömestr tatilini onun ilgi alanınıza göre kurgulayabilir ve programınızı buna göre yapabilirsiniz... Bir voleybol veya basketbol kursuna yazılabilir, tiyatro veya drama dersleri alabilir, müzik keyfini bir ileri aşamaya taşıyarak gitar veya piyano çalmayı öğrenebilir...

 • Yeni bir şey deneyimlemek istiyor mu?

Bugüne kadar hiç yapmadığı bir şeyi bu sömestr deneyebilir; örneğin çizgi filmlerin nasıl ortaya çıkarıldığını keşfedebilir, illüzyon numaraları öğrenebilir, buz pateni yapabilir... Merak ettiği konuya göre onu yönlendirebilirsiniz.

 • Yoksa hep birlikte küçük bir aile tatili mi planlıyorsunuz?

Birlikte gezmek ve paylaşmak için tatile gitmek harika bir fikir. Bu, çocuğunuzun hoşuna gidecektir ancak bir farklılık yapıp tatili onun organize etmesine ne dersiniz? En çok nereyi görmek istiyor acaba? Düşünsün, araştırsın ve sonra da fikirlerini sizinle paylaşsın...

 • Sömestr tatilini doya doya yaşamayı mı istiyor?

Planlı ve programlı olmak zamanı genişletir, saatleri doya doya yaşamayı sağlar. Çocuğunuz ilginç etkinliklere katılırsa tatilini daha keyifli ve mutlu geçirir. Arkadaşlarıyla sinemaya gitmek, sizinle birliktemüze turlarına katılmak, oyun parklarında hoplayıp zıplamak, tiyatro oyunu ve gösterileri izlemek, kuzenleriyle pijama partileri yapmak, büyükanne ve büyükbabasını da alarak günübirlik yakın bir yeri keşfetmek, kek/kurabiye pişirmek...

 • Ödevlerini yapmayı nasıl programlamalı?

Tatil adı üstünde dinlenme zamanıdır ama çocuğunuzun öğretmenleri de derslerini tekrar edip, ödevlerini yapmasını istiyordur büyük olasılıkla. Bu nedenle çocuğunuz sömestr boyunca bir yandan dinlenirken, bir yandan her gün 1-2 saatini ders çalışmaya ayırabilir.

Sizin için birkaç tane de etkinlik önerimiz var:

 • The Underwater Paradise. Drama, pandomim, dans, kukla, kum sanatı, lazer gösterileri, ışık oyunları ve 3 boyutlu bir sahne... Bu özel gösteri, sömestrde her yaştan izleyiciye güzel bir sürpriz. Volkswagen Arena’da, 29-30-31 Ocak ve 6-7 Şubat tarihlerinde.
 • Shrek Müzikali.Herkesin sevgilisi yeşil dev, gösterişli bir müzikalin kahramanı olarak 22 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde olacak.
 • Harika Matematik Sergisi. Uniq İstanbul, Ocak ayı sonuna kadar ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Matematikle ilgili her şey bu serginin konusunu oluşturuyor.
 • Vialand Tema Park ve Jurassic Land. Yoksa hala gitmediniz mi? Sömestr bu eğlenceli parkları ziyaret etmek için iyi bir fırsat. Tema park Vialand’de 7 Şubat tarihine kadar bir aile kampanyası da yapmışlar. Jurassic Land’da ise çocuklarınız dinozorlarla mutluluk içinde dans edebilirler.
 • İstanbul Oyuncak Müzesi. Kadıköy-Göztepe’dekimüze, ziyaret edenlere oyuncakların dünyasında çok keyifli bir gezi vaat ediyor. Müzenin birbirinden güzel etkinlikleri de var; tahta boyama, bez bebek yapma, kitap okuma atölyeleri gibi. Ayrıca çocuğunuz burada çeşitli tiyatro gösterilerini de izleyebilir. Oyuncak Müzesi dışında Rahmi Koç Müzesi, İstanbul Modern, Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi pek çok müze ve sarayı sömestr boyunca ailece ziyaret edebilirsiniz.
 • Uniq Winter Tales.Çocuğunuz bu kış tam 1200 metrekarelik bir buzun üzerinde kaymanın keyfini yaşayabilir, tabii ki siz de. Bu kadar büyük alan nerede peki? Maslak’ta. Ayrıca sergiden konsere pek çok farklı etkinliği izleme imkanınız da var...
 • Sömestr Fest. Lise ve üniversite öğrencilerini sömestrde yine Sömestr Fest bekliyor. Öğrenciler, 23 Ocak tarihinde Yok Öyle Kararlı Şeyler, Aydilge, Athena; 24 Ocak tarihinde ise Cem Adrian ve Duman ile coşacak. Üstelik bir de liselerarası müzik yarışması Sömestr Band var. Diğer neşeli etkinliklerden söz etmiyoruz bile... Hepsi İstanbul Kongre Merkezi’nde.
 • Sömestr filmleri... Sömestr tatilinde ve hemen öncesinde vizyona girecek pek çok güzel film var. Bunlardan biri Pixar Animasyon Stüdyoları’nın “İyi Bir Dinozor”u: “Eğer dinozorlar yok olmasaydı ve biz onlarla bir arada yaşasaydık nasıl olurdu?” sorusunun cevabını veren animasyon film, 15 Ocak’ta çocuklarla buluşacak. 22 Ocak’tan itibaren izlenebilecek olan “Karlar Kralı Norm” adlı animasyon ise çocuklarınızı Kutup bölgesinde yaşayan birbirinden sevimli hayvanlarla tanıştıracak. Aynı tarihte yerli animasyon “Köstebekgiller 2: Gölgenin Tılsımı” da vizyona girecek.
 • Ve evde keyifli bir etkinlik. Çocuklarınızla evde birbirinden keyifli etkinlikler yapabilir, bir arada olmanın ve bir şeyler üretmenin tadını çıkarabilirsiniz. Size minik bir önerimiz var: Çocuğunuzla mutfağa girin, ballı/meyveli pancake yapın, yapım aşamalarına onu da dahil edin, örneğin pancake hamurunu karıştırma işlemini çocuğunuza yaptırın; kahvaltınıza neşe katın. İşte tarifimiz: 1 su bardağı Pınar Süt, 1 buçuk su bardağı un, 2 yemek kaşığı şeker, 2 yumurta, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya tozunu bir kaba koyarak iyice çırpın. Hafif yağladığınız tavayı önce kızdırın, sonra altını kısın. Karışımdan 1 kaşık alarak tavaya dökün ve üzeri göz göz olunca hemen çevirin, diğer tarafını pişirin. (Farklı motif ve şekillerde pancake tavaları kullanırsanız çocuğunuz daha mutlu olacaktır). Bu küçücük pancake’leri aralarına çeşitli meyveler (örneğin muz) yerleştirerek üst üste dizin. Üzerine bal dökün. Yanında 1 bardak Pınar Süt ile birlikte servis edin.

Keyifli bir sömestr geçirmek için siz nasıl bir plan yaptınız? 

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.