Bebeğime Ne Yedirmeliyim?

Bebeğime Ne Yedirmeliyim?

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü içmesi çok önemli. 6. aydan itibaren ise ek besinlere geçiş süreci başlıyor. Annelerin kafasını en çok karıştıran dönem de bu oluyor! 1 yaşına gelinceye kadar bebeğime ne yedirmeliyim, nasıl yedirmeliyim, ne kadar yedirmeliyim?.. İşte annelerin kafasındaki soru işaretlerini giderecek öneriler...

Miniğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslediniz... Her şey ne kadar da güzel, ne kadar da rahattı. Ama artık yeni bir dönem başlıyor... Sağlıklı gelişimi için anne sütünün yanı sıra ek gıdaları da beslenmesine dahil etmeniz gerekiyor. Yani size mutfağın yolları görünüyor. Ev yapımı yoğurtlar, çorbalar, meyve püreleri... Daha tadacağı çok şey var!

1- 6-12 aylık dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayın. Miktarını daima azdan başlayarak arttırın.

2- Ek gıdaya geçiş sabır gerektiren bir süreç. Biraz da deneme-yanılma yöntemiyle bebeğinizin damak tadına uygun gıdaları bulacaksınız. Bu nedenle hemen pes etmeyin ve denemekten vazgeçmeyin!

3- Bebeğiniz yeni bir tadı deneyimleyeceği zaman öncelikle aç olmasına dikkat edin ve besinleri yedirirken kaşık ya da bardak kullanın. Besinlerin alerji yapıp yapmadığını gözlemleyin. Aynı gün içinde birden fazla besin denemeyin.

4- Ek gıdalar çocuğunuzu değişik tatlarla tanıştırırken aynı zamanda ona kolay yeme alışkanlığı kazandıran, besleyici değeri yüksek ve alerji yapma olasılığı düşük olan besinlerdir.

5- Meyve suyu, meyve püresi, yoğurt, muhallebi, sebze çorbası/sebze püresi, bisküvi, ekmek, yumurta, peynir ve reçel 6-12 aylık bebek beslenmesinde en önemli rolü oynayan gıdalar.

6- Meyve suyu hazırlarken cam rende kullanmaya ve suyunu temiz bir tülbent ya da süzgeçten süzmeye özen gösterin. Başlangıçta 1-2 tatlı kaşığı vermeniz yeterli. Portakal, mandalina gibi asitli meyvelerden şu an için uzak durun.

7- Meyve suyuna başladıktan 2 hafta sonra taze sebzelerden hazırladığınız sebze çorbası veya püresini günde bir-iki tatlı kaşığı ile başlayarak bebeğinize verebilirsiniz. 2-3 haftadan sonra sebze püresinin içine kıyma da ekleyerek besin değerini artırabilirsiniz.

8- Pirinç unundan hazırlayacağınız muhallebiyi gece öğünü olarak değil de akşam öğünü olarak vermeye, yoğurdu kendiniz mayalamaya özen gösterin.

9- Çocuğunuz bu besinlere alıştığında kahvaltı hazırlamaya da başlayabilirsiniz. Kahvaltı için bir miktar sağılmış anne sütü, peynir, reçel, ekmek, bebe bisküvisi ve 1 çay kaşığı haşlanmış yumurtanın sarısı gibi gıdalardan bir karışım hazırlayabilirsiniz.

10- 7. aydan itibaren tahıllı çorbalar ve köfteye; 7-8. aylarda beyaz et ve balığa başlayabilirsiniz!

11- Bal, yumurtanın beyazı, çay, kahve, kakao, çikolata, hazır gıda, sakatat ve şarküteri ürünlerini ise bebeğinize 1 yaşına kadar yedirmemelisiniz.

 

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Latte

Barista Latte Art

Kahvenizin her yudumunda protein almak isteyenler için enfes bir tarifimiz var.

 

Hamilelik Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Beslenme Önerileri

Mutlu Anne

Hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmanın mucizevi bir yöntemi olsun isterdiniz değil mi? Kilolarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlayacak mucize...Devamını Oku