Aman Dikkat: Korunmanız Gereken Sonbahar Hastalıkları

Aman Dikkat: Korunmanız Gereken Sonbahar Hastalıkları

Soğuk havaların yavaş yavaş hissedilmeye başladığı sonbahar aylarında çeşitli rahatsızlıklar görülebiliyor. Özellikle salgın hastalıklar en çok çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları etkiliyor.

Mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık değişimleri viral enfeksiyonların ve soğuk algınlığına bağlı şikayetlerin arttığı dönemler olarak biliniyor. Vücut direncinin düşmesi, vitamin eksikliği ve yetersiz hijyen, salgınların kısa sürede yayılmasına sebep olabiliyor. Aman dikkat! Korunmanız gereken sonbahar hastalıkları ve nedenleri hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olarak çocuklarınız için tedbirler alabilir, hastalık sürecini daha kısa sürede atlatmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Yaygın Görülen Sonbahar Hastalıkları ve Sebepleri

Güneş ışığından yararlanma düzeyinin azaldığı, havaların soğuduğu ve metabolizmanın kış mevsimine adapte olmaya çalıştığı sonbahar aylarında gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere çeşitli salgın hastalıklar ve alerjilerle karşılaşılıyor. Okulların açılması ve kapalı mekanlarda geçirilen sürenin artması bulaşıcı hastalıkların kısa sürede yayılmasına sebep oluyor. Özellikle çocuklar arasında soğuk algınlığı, grip, farenjit, bronşit, üst solunum enfeksiyonu gibi sonbahar hastalıkları sıkça görülüyor. Ayrıca gündüzlerin kısalması, yağışlı havalar, iş ve okula bağlı stres gibi etmenler depresyon, motivasyon eksikliği gibi psikolojik rahatsızlıklara da davetiye çıkarabiliyor.

Hastalıklardan Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Basit yöntemler uygulayarak ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanarak sonbahar hastalıkları ve salgınlarına karşı kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Grip aşısı olarak yıl içinde gribe bağlı şikayetler yaşama ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Kalsiyum, D vitamininin böbreklerden geri emilimini kolaylaştırır. Güneş ışınlarından yeterli düzeyde alamadığınız D vitamininden daha iyi yararlanmak için kalsiyum içeren besinler tüketebilirsiniz. Örneğin; günde 2 bardak Pınar Süt içerek ve yoğurt, peynir, kefir gibi kalsiyum kaynağı süt ürünlerine öğünlerinizde daha çok yer vererek vitamin eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca C vitamini, antioksidan ve mineral içeriği yüksek turunçgiller, nar, üzüm, elma, ayva gibi mevsim meyveleri ve yeşil yapraklı sebzeler tüketerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada hayati önem taşıyan kişisel hijyen konusuna sonbahar aylarında biraz daha hassasiyet göstererek salgınlardan korunabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında, okul, ofis, kütüphane, alışveriş merkezi gibi kalabalık mekanlarda solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak için hasta kişilerle temasa geçmekten kaçınmaya, sık sık ellerinizi yıkamaya ve mümkünse ortamın belirli aralıklarla havalandırılmasını sağlamaya dikkat ederek mikroorganizmaların taşınmasını engelleyebilirsiniz. Mevsim sıcaklıklarına uygun giyinerek soğuk algınlığına bağlı hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

İyileşme Sürecini Hızlandıracak Yöntemler

Herhangi bir hastalığa yakalandığınızda mutlaka ilk önce doktora görünmelisiniz. Doğru teşhisin konması ve tedavi yönteminin belirlenmesinin ardından iyileşme sürecini hızlandırmak için bal, mevsim meyveleri ve kuru yemişlerle; nane, adaçayı, ıhlamur, zencefil, kuşburnu, papatya gibi bitki çaylarının bağışıklığı güçlendirici ve tedavi edici etkisinden yararlanabilirsiniz. Tamamen iyileşinceye kadar toplu ortamlardan kaçınarak hastalığın başkalarına bulaşmasına engel olabilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermenize Yardımcı Beslenme Önerileri

Mutlu Anne

Hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmanın mucizevi bir yöntemi olsun isterdiniz değil mi? Kilolarınızdan bir anda kurtulmanızı sağlayacak mucize...Devamını Oku

Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

Sağlıklı Yaşam

Ergenlik döneminde çocuğunuz daha hızlı büyümeye başlar, metabolizması hızlanır, kalori ihtiyacı artar.

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar