Ailece Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz Bahar Etkinlikleri

Ailece Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz Bahar Etkinlikleri

İklimin savruluşları; yeme-içme, giyim, kültürel etkinlikler de dahil olmak üzere her şeyimizi etkiliyor. Kuşlar gibi göç yollarımız olmasa da yaptığımız şeylerdeki değişiklikler, bizim de en az kuşlar kadar mevsimlere hazırlık yaptığımızı gösteriyor. Bazı etkinliklerin ise mevsimlere özgü yerlerini koruduğu muhakkak.


 

Sahil şeridi boyunca hanımeli, gül, sümbül, kokuları eşliğinde yürümenin nasıl da bahar demek olduğunu seziyoruz. Deneyimlediğimiz her şeyi enine boyuna düşünerek yaşamasak da sezgilerimiz, arzularımız tamamen düşünceden yoksun da değil. Bahar ayları; yeni doğmuş kedi yavruları, kuş cıvıltıları, erik, kiraz, çilek tatlarıyla geldiğini hissettiriyor iken mevsime özgü etkinlikler ile keyifli vakit geçirme konusundaki fikirlerimizi paylaşabiliriz.

 

Piknik, Gelenekselleşmiş Bir Eğlence

Ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz bahar etkinlikleri arasında en keyiflilerinden biri pikniktir. Bahar aylarında sebze ve meyvelerin çokluğu iştah açıcı etki yapıyorken piknik; yeme-içme, oyun oynama, doğayla temas ederek stresten arınma gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Piknik hazırlığı için sevdiklerinizi de sürece dahil ederek hem iş yükünü paylaşmış hem de menünüzü zenginleştirmiş olursunuz.  Piknik, bir park veyahut kır, orman gibi yeşillik bir alan keşfederek saklama kapları ve termoslara koyduğunuz yiyeceklerle neşeli vakitler geçirmek için ideal.

 

 

Uçurtma Şenliği

Mevsim rüzgarları uçurtma uçurmak için bahar aylarında ideal. Güneş içinizi ısıtırken çocuklarınızın hafızasına unutulmayacak güzellikte bir anı kazınması için uçurtma uçurmak muazzam bir tercih olabilir. Sevdiklerinizle uygun tepelik alanlara gidebilirsiniz ya da her şehirde farklı tarihlerde yapılan uçurtma şenlikleri ile ilgili bir ajanda oluşturup uygun bulduğunuz bir tarihte gidebilirsiniz.

 

 

Açık Hava Film Gösterimleri

Piknik kadar hazırlık gerektirmeyen fakat en az onun kadar keyfili başka bir etkinlik de açık hava sinemalarını keşfetmek olabilir. Türkiye’de 1980 öncesi çok yaygın olan, aile çay bahçelerinde çoluk çocuk çekirdek çitleyerek film seyretme alışkanlığı yerini zamanla kapalı salonlara bıraksa da bazı büyük şehirlerde tekrar yükselişe geçen bir etkinlik olduğunu söylemek mümkün. Yakın arkadaşlarınız, çocuğunuz, eşinizle hem güzel bir film izlemenin hem de açık havanın tadına vararak eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehrin bu keyfe izin veren alanlarını keşfetmek için ufak bir internet taraması yapabilirsiniz.

 

 

Kültür Gezileri

Şehir içi ve şehir dışı tarihi değeri olan yerlere günü birlik ya da kısa süreli kültür gezileriyapabilirsiniz. Büyük şehirlerde, çocuklu aileler için hayal gücünü zenginleştirebilecek özel sergiler ve müzeler bulmak mümkün. Örneğin İstanbul’da yaşayanlar için oyuncak müzesi, Sultanahmet Arkeoloji Müzesi içerisinde özel çocuk müzesi, İTÜ bilim müzesi, karikatür müzesi gibi seçenekler mevcut. Doğal ve tarihi güzelliklerinin çokluğu sebebiyle Türkiye’nin her yerinde böyle bir tur planlamak oldukça kolay olabilir. Siz de ilgilerinize uygun bir sergi ya da yerel bir lezzetle karşılaşabilirsiniz.

 

 

 

Çocuklarda Çalışma Disiplini Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Mutlu Anne

Aile içi eğitimin en önemli unsurlarından biri, çocuk ve ebeveynler arasındaki iletişimin niteliğidir. Çocuğa birey olduğunu hissettirebilen aileler, onları belli bir disipline sokma konusunda da zorlanmazlar

6-12 Yaş Çocukların Sosyalleşmesi İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Mutlu Anne

6-12 yaş arası dönem çocukların en aktif ve hareketli oldukları zaman olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar yeni arkadaşlıklar kurmaya ve çevrelerini tanımaya başlıyor.