10 Adımda Tasarruflu Olmayı Öğrenin

10 Adımda Tasarruflu Olmayı Öğrenin

Dünyanın tüketmeye değil, üretmeye ihtiyacı var. Durum böyleyken tutumlu olmak, parayı har vurup harman savurmamak iyi bir fikir değil mi? Ayrıca hayatınıza tasarrufu sokarsanız çocuklarınıza da iyi bir örnek teşkil eder, onlara küçük yaşlardan itibaren tutumlu olma alışkanlığını otomatik olarak kazandırabilirsiniz.

1. İhtiyacınızdan fazlasını almayın.
 
 
 
 

Alışveriş yaparken sadece rengi veya modeli biraz daha farklı diye sürekli yeni giysiler almak yerine “Gerçekten ihtiyacım var mı?” diye düşünebilirsiniz. Aynı şey yiyecek ve ev malzemeleri için de geçerli. İhtiyaçlarınızı listelemeniz ve sadece gerekli olanları almanız daha iyi bir fikir değil mi?

2. Kredi kartlarınızın sayısını azaltın.
 
 
 
 

Herkesin 3-5 tane kartı var ve harcadıkça limitleri yükseltiliyor, bu da daha fazla harcama yapmanıza neden oluyor. Buna bir dur demek için kart sayınızı düşürebilir ve sadece 1-2 tane kartla idare edebilirsiniz. Ödemelerinizi nakit yapmanız daha iyi, böylece harcama yaparken iki kez düşüneceksiniz.

3. Online bankacılığı tercih edin.
 
 
 
 

Online bankacılık ile oturduğunuz yerden her işlemi, çok daha düşük ödemeler yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli ek imkanlar içeren bir hesap tanımlaması içindeyseniz, işlemleri ücret ödemeden bile yapabilirsiniz. Ödeme yapmak kadar zamanında yapmak da önemli; bu şekilde de gecikmeye girmez, artı faiz ödemezsiniz.

4. Sezon sonunu bekleyin.
 
 
 
 

Sezon açılışında 400 lira olan bir paltoyu, sezon bitiminde dörtte bir fiyatına alabilirsiniz. Kış bitiminde yapacağınız alışveriş sayesinde bir sonraki kışa pek çok yeni parçayla girebilirsiniz. Acil ihtiyacınız olmayan parçalar için indirim zamanları gayet idealdir. Bildiğiniz ve güvendiğiniz markaların ürünlerini internetten de son derece ekonomik fiyatlara satın alabilirsiniz.

5. Evde saç bakımının sırlarını keşfedin.
 
 
 
 

Yeni kesimler, yeni renk seçenekleri, biraz balyaj, biraz besleyici serum... Kuaförler tatlı dilleriyle sizi bir yandan güzelleştirirken, öte yandan yüklüce ödemelere kapı açarlar. Ne kadar az giderseniz o kadar az masraf edersiniz. Kolay kullanılan modeller ve renklerle pek çok bakımı evde de yapabilirsiniz, saçlarınızı kendiniz boyayabilir, saç bakımıyla ilgili sırları keşfedip uygulayabilirsiniz.

6. Dışardan yemek söylemeyi azaltın.
 
 
 
 

Evde hazırlanan yiyecekler daha sağlıklı, lezzetli ve ekonomiktir. Çok yorgun olduğunuz zamanlar haricinde yemeğinizi kendiniz pişirin. Dışarıdan söyleyeceğiniz zaman online zincirleri tercih edin, indirim ve sürprizleri takip etmeyi atlamayın.

7. Atmayın, değerlendirin.
 
 
 
 

Fazla pişirdiğiniz yemekleri atmayın, farklı bir şekilde değerlendirin veya küçük bir kaba koyarak derin dondurucuya kaldırın... Artık kullanmadığınız eşyaları da “yukarı dönüşüm” çerçevesinde ele alın; perdeyi yastık kılıfına, eski çatalları askılığa çevirmek gibi... Hem tasarruflu hem moda...

8. Ürünleri tamamen bitene kadar kullanın.
 
 
 
 

Diş macunu, şampuan, deterjan... Ucundan sıkmaya veya dibine vurarak dökmeye üşendiğimiz için tam bitmeden çöpü boylayan ürünler... Atmayın, biraz sulandırarak kullanmaya devam edin.

9. Market kampanyalarını takip edin.
 
 
 
 

Birkaç parça ürün almak için girdiğiniz marketten üç torbayla çıkıyorsunuz değil mi? Hiper marketler bu anlamda biraz masraflı! Ancak bu tür marketlerde inanılmaz indirimler de oluyor. Bu şekilde örneğin 1 litre zeytinyağı fiyatına 5 litre zeytinyağı alabilirsiniz... Bu tür kampanyalara kulağınızı tıkamayın.

10. Elektriği fazla harcamayın.
 
 
 
 

Elektrik gerçekten pahalı, bu nedenle dikkatli kullanın. Kullanmadığınız odaların lambalarını söndürün, beyaz eşyalarınızda arıza varsa tamir ettirin, yeni alacaksanız yüksek enerji tasarrufluları tercih edin, makinelerinizi elektriğin daha indirimli olduğu saatlerde kullanın...

Paylaştığımız önerileri uygulayabileceğinizi düşünüyor musunuz? Peki siz tasarruf etmek için neler yapıyorsunuz?

 

İlgili Yazılar

Protein Ice Latte

Barista Latte Art

Yazın klasikleşmiş kahvesi ice latteyi proteinli denemeye hazır mısınız? Spor sonrası seni serinletecek bir tarifimiz var.

Protein Mocha

Barista Latte Art

Bol köpüklü ve proteinli bir mocha? Spor sonrası ayaklarını uzatıp dinlenmeden önce yapman için bir tarifimiz var.

Ergenlik Döneminde Ne Kadar Süt İçmeli?

Sağlıklı Yaşam

Ergenlik döneminde çocuğunuz daha hızlı büyümeye başlar, metabolizması hızlanır, kalori ihtiyacı artar.